Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Lesiak, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [ZDJĘCIA]

OPRAC.: wt
W wtorek (12 marca) w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych osobom szczególnie zasłużonym w walce o wolność i niepodległość Polski. Wśród odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, pośmiertnie był Piotr Lesiak, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, po 1945 r. mieszkaniec Zabłociec w powecie jarosławskim.

Odznaczenie dla Piotra Lesiaka z rąk ministra w kancelarii prezydenta Andrzeja Dery odebrał prawnuk, podchorąży Akademii Wojsk Lądowych Piotr Pawełek. W uroczystości brali udział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karol Nawrocki i Lech Parell, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Piotr Lesiak urodził się 6 lipca 1899 r. w Świdnicy, (pow. jaworowski, woj. lwowskie). Służył, jako ochotnik w Wojsku Polskim, w 18 Pułku Piechoty w okresie od 28 kwietnia 1919 r. do 21 lutego 1921 r. Był to okres szczególnie trudny, ponieważ odrodzona Polska musiała zmierzyć się z armią bolszewicką, niosąca na Zachód idee rewolucji.

Lesiak brał udział w walkach 2 batalionu, który w lipcu 1920 r. działał jod Koziatynem. Batalion został wciągnięty w ciężkie walki z kawalerią 1 Armii Konnej Budionnego, która otoczyła go pod Korcem. Jednostka poniosła ciężkie straty, a po wyczerpaniu amunicji uległa kawalerii wroga.

Jedynie kilkudziesięciu żołnierzy przedarło się do własnych pododdziałów i przez Równe, Łuck, Lublin i Chełm dołączyło do macierzystego pułku. Wśród nich był również Piotr Lesiak, jednak pod Równem został ciężko ranny w nogę. Przebywał w szpitalu w Warszawie.

W wyniku ranny miał lewą nogę krótszą o kilka centymetrów i do końca życia posiadał status inwalidy wojennego. Mieszkał w Krakowcu, województwo lwowskie.

W czasie okupacji radzieckiej uniknął zesłania, lecz od 1943 r. w obawie przed bandami UPA cała rodzina musiała się ukrywać. Jego żona, Anna Lesiak i dójka dzieci znalazły schronienie u zaprzyjaźnionych rodzin, gdzie w piwnicach lub ziemiankach przeczekiwali napady. Piotr Lesiak ukrywał się na oddalonym cmentarzu, aby nie narażać życia innej rodziny. Żyli tak ponad rok, będąc prześladowanymi tylko za to, że byli Polakami. W 1945 zostali przesiedleni do Polski i zamieszkali w Zabłotcach.

W okresie PRL Piotr Lesiak nie otrzymał uprawnień kombatanckich. Dostawał jedynie rentę wynoszącą 150 zł. Do końca życia chodził ubrany w stary mundur i płaszcz wojskowy. Zmarł 25 maja 1977 r.

W 2021 jego grób został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o Wolność i Niepodległość Polski, prowadzonej przez Instytut Pamięci Narodowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Piotr Lesiak, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na jaroslaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto