Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki rowerowe do 34 km od Lubaczowa. Pomysły na jednodniową wyprawę. Gdzie w weekend 4 - 5 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Szukasz pomysłu na trasę rowerową z Lubaczowa? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Wybraliśmy 5 ciekawych tras. Mogą mieć różne stopnie trudności czy dystansu, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wycieczkę rowerową w odległości do 34 km od Lubaczowa. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Przekonaj się, jakie trasy rowerowe w okolicy Lubaczowa proponujemy na weekend.

Spis treści

Trasy rowerowe w okolicy Lubaczowa

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 5 tras rowerowych oddalonych maksymalnie o 34 km od Lubaczowa, które sprawdzili inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz na wyprawę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 04 maja w Lubaczowie ma być 21°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 28%. W niedzielę 05 maja w Lubaczowie ma być 21°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 26%.

🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 36 Do cerkwi w Chotyńcu

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 32,96 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 4 min.
  • Przewyższenia: 30 m
  • Suma podjazdów: 216 m
  • Suma zjazdów: 216 m

UM_Podkarpackie poleca trasę mieszkańcom Lubaczowa

Łatwa, w całości płaska trasa poprowadzona w okolicach Radymna. W większości pojedziemy asfaltowymi drogami w otwartym terenie. Jedynie część północna pętli biegnie krótkimi odcinkami dróg szutrowych przez las. Na start wycieczki proponujemy Stubno, w którym znajduje się MOR na szlaku Green Velo. My kierujemy się najpierw do Stubienka, by obejrzeć dawną drewnianą XIX-wieczną cerkiew.
Jedziemy dalej asfaltem o małym ruchu samochodowym w kierunku autostrady. Przejeżdżamy nad nią wiaduktem, po czym skręcamy w pierwszą drogę asfaltową w prawo. Przejeżdżamy przez wieś Nienowice – na małym rondzie drugi zjazd, dalej cały czas prosto. Wąski asfalt poprowadzi nas wśród pól słoneczników do Duńkowic. Dojeżdżając do drogi krajowej skręcamy w prawo. Szybko ją jednak opuszczamy, kierując się za drogowskazem „Charytany 4”. Po drodze mijamy bunkry wchodzące w skład Lini Mołotowa . Przed pierwszymi zabudowaniami Charytan skręcamy w prawo, w drogę gruntową. Dojeżdżamy do Woli Zaleskiej, a następnie Chałupek Chotynieckich. Droga szutrowa zaprowadzi nas ponownie do drogi krajowej, przy której znajduje się cmentarz z I wojny światowej. Kierujemy się na wschód, by po chwili odbić w prawo, na Chotyniec. Tu czeka na nas główna atrakcja wycieczki – piękna drewniana cerkiew wpisana na Listę UNESCO . We wsi spotkamy jeszcze MOR. Jadąc dalej przekraczamy autostradę, mijamy cerkiew w Hruszowicach , a nieco dalej, wśród pól – Kopiec Monastyr. Stąd już prostą drogą jedziemy do punktu naszego startu.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Dawna greckokatolicka cerkiew pw. Narodzenia Bogarodzicy w Stubienku – malowniczo ulokowana w zakolu Stubienki drewniana świątynia pochodzi z 1849 r. Do czasu II wojny światowej służyła grekokatolikom. Po wysiedleniach ludności ukraińskiej nie była użytkowana. Dopiero od 1971 r. pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Obok cerkwi znajduje się drewniana XIX-wieczna dzwonnica.

Punkt Oporu Duńkowice – głównym zadaniem schronów była ochrona drogi Radymno – Korczowa, która umożliwiała przemarsz wojsk na wschód, w kierunku Lwowa.
Greckokatolicka cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu – to przykład XVII-wiecznego drewnianego budownictwa świątynnego. Wyróżnia się oryginalną bryłą i harmonijną budową. We wnętrzu można podziwiać polichromię figuralno-ornamentalną z 1735 i 1772 r. z malowidłem Sądu Ostatecznego. W zabytkowym ikonostasie z 1671 r. umieszczono cudowną ikonę Matki Bożej. W 2013 r. świątynia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Greckokatolicka cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Hruszowicach-Gajach – murowana, trójdzielna świątynia z lat 1996–1999 wzniesiona na potrzeby miejscowych grekokatolików. Wewnątrz mieści się współczesny ikonostas przeniesiony z cerkwi w Olchowcu.

Kopiec Monastyr – to jedno z miejscowych stanowisk archeologicznych o charakterze grodziska-osady. Odkryto tu zarysy jam i pozostałości palenisk z XII-XIII w. Osady z tego okresu były na ogół drewniane, z uwagi na brak surowca kamiennego, stąd też były wielokrotnie niszczone m.in. przez najazdy tatarskie.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Sławek Susiec Do Krasnobrodu

  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 42,1 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 33 min.
  • Przewyższenia: 129 m
  • Suma podjazdów: 1 099 m
  • Suma zjazdów: 1 108 m

Rowerzystom z Lubaczowa trasę poleca Slawomirec

Trasa Susiec - Grabowica - Ciotusza Nowa- Łuszczacz - Szur - Krasnobród - Husiny - Ciotusza Stara - Majdan Sopocki Drugi - Grabowica - Susiec
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Podkarpackie Trasa 43 Szlakiem cerkwi i wód zdrojowych

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 33,03 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 4 min.
  • Przewyższenia: 127 m
  • Suma podjazdów: 512 m
  • Suma zjazdów: 512 m

Trasę dla rowerzystów z Lubaczowa poleca UM_Podkarpackie

Z Horyńca-Zdroju – uzdrowiska słynącego z najlepszych zasobów borowiny w Polsce pojedziemy do cerkwi w Radrużu i leśnej kaplicy w Nowinach Horynieckich. Zaparkować możemy w centrum zdroju. Z parkingu przy ulicy Mickiewicza kierujemy się deptakiem do przejścia podziemnego. Wychodzimy po drugiej stronie linii kolejowej, obok budynku Informacji Turystycznej. Stąd ulicą Sanatoryjną, prowadzącą wśród domów zdrojowych, kierujemy się na północ. Jedziemy łagodnie falującą drogą asfaltową przez las. W Świdnicy dołącza do nas szlak Green Velo. Na skrzyżowaniu w Nowym Bruśnie skręcamy w prawo, mijamy MOR i po chwili naszym oczom ukaże się piękna drewniana cerkiew św. Paraskewy . Przed nami widokowy podjazd na Hrebciankę. Zalesiony szczyt wzgórza skrywa wiele tajemnic z czasów II wojny światowej. Znajduje się tu sześć bunkrów będących częścią umocnień Lini Mołotowa. Po krótkim zjeździe docieramy do agroturystyki Polanka. Na rozdrożu szlak Green Velo biegnie prosto, my skręcamy w prawo, za znakami czerwonego szlaku rowerowego. Przed nami kolejny podjazd. Po wyjeździe z lasu kierujemy się w prawo i po około dwóch kilometrach docieramy do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo, a następnie w lewo. Droga stromo opada do doliny potoku Dubleń. Docieramy do Nowin Horynieckich. Za drogowskazem kierujemy się w lewo, do kaplicy leśnej. Przejeżdżamy przez wieś, po czym odbijamy w prawo i szutrową drogą wraz z zielonym szlakiem pieszym zjeżdżamy na parking. Leśną alejką docieramy do kaplicy z cudownym źródłem . Dalej trasa prowadzi przepustem pod nasypem linii kolejowej, a następnie stromą ścieżką pod górę do leśnej drogi asfaltowej. Jedziemy nią w prawo przez 1,5 km, po czym odbijamy w lewo, w szutrową drogę, która zaprowadzi nas do drogi wojewódzkiej. Mijając klasztor Franciszkanów, kierujemy się na zachód, do centrum Horyńca-Zdroju. Stąd warto jeszcze pojechać około 3 km na południe, do Radruża, by zobaczyć jeden z najpiękniejszych zespołów cerkiewnych w Polsce . Powrót tą samą drogą.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Horyniec-Zdrój – o właściwościach leczniczych bogactw naturalnych tej ziemi przekonał się podobno już król Jan III Sobieski z małżonką. Jedno z najlepszych złóż borowinowych w Europie oraz potencjał wodoleczniczy wypromował ród Ponińskich, który pozostawił tu po sobie także ślady materialne: pałac (obecnie siedziba sanatorium „Bajka”), budynek teatru i kaplicy dworskiej oraz mauzoleum rodowe na cmentarzu parafialnym. Status uzdrowiska nadano miejscowości dopiero w 1976 r. Kuracjusze przybywający „do wód” mogą korzystać z kilku profesjonalnych i nowoczesnych obiektów sanatoryjnych, a w wolnym czasie spacerować po zrewitalizowanym Parku Zdrojowym.

Dawna greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy w Nowym Bruśnie – jedna z najstarszych cerkwi w regionie pochodzi z początku XVIII w. W zmienionej przez wieki formie przetrwała do naszych czasów. Od II wojny światowej pozostaje nieużytkowana.

Kaplica Leśna Matki Bożej w Nowinach Horynieckich – malowniczo usytuowana w wąwozie leśnym, wśród licznych źródeł, skrywa łaskami słynącą figurę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Obecna świątynia pochodzi z końca XIX w. Dziś to znane miejsce pielgrzymkowe.

Obronny zespół cerkiewny w Radrużu z XVI w. – w jego skład wchodzi drewniana świątynia w późnogotyckim stylu pw. św. Paraskewy z XVII-wiecznym ikonostasem oraz zachowaną polichromią figuralno-ornamentalną, wysoka wieża – dzwonnica, kamienny mur z dwiema bramami oraz kostnica z XIX w. (tzw. dom diaka). Świątynię otaczają pozostałości cmentarza przycerkiewnego. W 2013 r. cerkiew wpisano na Listę UNESCO. Całość kompleksu – w gestii Muzeum Kresów w Lubaczowie.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 68,13 km
  • Czas trwania wyprawy: 4 godz. i 15 min.
  • Przewyższenia: 79 m
  • Suma podjazdów: 185 m
  • Suma zjazdów: 183 m

Trasę rowerową mieszkańcom Lubaczowa poleca Faramka

Rajd na Roztocze: 3. dzień

Wycieczka po Puszczy Solskiej, na trasie:

  • szumy na rzece Sopot w Nowinach
  • kamieniołom w Józefowie
  • spokój i cisza Puszczy Solskiej
  • kościoły / cerkwie w Lublińcu
  • stawy niedaleko Lublińca
  • ruiny cerkwi w Hucie Różanieckiej

Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Nad stawy i do Pałacu

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 40,37 km
  • Czas trwania wyprawy: 2 godz. i 31 min.
  • Przewyższenia: 75 m
  • Suma podjazdów: 152 m
  • Suma zjazdów: 162 m

Trasę dla rowerzystów z Lubaczowa poleca Stokrotka21

Trasa prowadzi bitą droga do Rudy Różanieckiej. Tam znajduje się kilka stawów hodowlanych. Na kilku z nich za odpłatnością można łowić ryby. Można też kupić rybę złowioną. Dominuje tam bardzo smaczny, bez bez zbędnych zapachów karp. Dalej krętą, asfaltową drogą, obok nieczynnych kamieniołomów i rezerwatu Bukowy Las do Młynków z czynnym, kiedyś wodnym, dzisiaj elektrycznym młynem zbożowym. kręta ścieżka szlaku żółtego doprowadzi nas do Narola. Robimy objazd miasta i boczną drogą dojeżdżamy do Pałacu Łosiów. Kontynuując jazdę przez Narol Wieś, następnie wieś Paary wracamy do Suśca.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Przegląd i naprawa roweru

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Przydatne akcesoria rowerowe

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lubaczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto